XXVIII Rejonowy Przegląd Orkiestr Dętych „Echo” w Naprawie

29/05/2023

Już wspomnieniem pozostaje XXVIII Rejonowy Przegląd Orkiestr Dętych „Echo”, który odbył się 28 maja br. w Naprawie.
Wzięło w nim udział siedem orkiestr z powiatu suskiego, a wśród nich: Orkiestra Dęta OSP Bystra Podhalańska, Orkiestra Dęta OSP Naprawa, Orkiestra Dęta OSP Łętownia, Miejsca Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej, Orkiestra Dęta OSP Osielec, „1. Stowarzyszenie Muzyczne Śleszowice” oraz Orkiestra Dęta OSP Gminy Stryszawa.

Orkiestry walczyły nie tylko o nagrody, ale również o kwalifikacje do 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr „Echo Trombity”, który odbędzie się 23 i 25 czerwca br. w Nowym Sączu.

Najpierw orkiestry zaprezentowały się w przemarszu, a następnie na scenie. Ich występy oceniała komisja Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu. Przewodniczył jej ppłk dr hab. Stanisław Strączek – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, przez 24 lata związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych przy MCK SOKÓŁ. Od 2007 roku założyciel i dyrektor Szkoły Muzycznej w Łącku.
Członkami komisji byli: Ewa Banaś – specjalista ds. animacji i muzyki w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz kpt. rezerwy Stefan Żuk – były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych. Autor wydanego w 2015 Poradnika dla Tamburmajorów i Kapelmistrzów.

Zanim orkiestry rozpoczęły występy sceniczne, zebrały się na płycie boiska sportowego, by pod batutą kapelmistrza naprawskiej orkiestry wykonać wspólnie „Intradę regionalną”.

Po objerzeniu przemarszu orkiestr i występów scenicznych komisja przyznała następujące miejsca i nagrody:
– I miejsce, Puchar Starosty Suskiego i nagrodę pieniężną otrzymała Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej. Puchar i nagrodę w imieniu starosty wręczył naczelnik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociołek.
– II miejsce, Puchar Wójta Gminy Jordanów oraz nagrodę pieniężną zdobyło „1. Stowarzyszenie Muzyczne Śleszowice”. Wręczył je wójt gminy Jordanów Artur Kudzia.
– III miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Jordanów oraz nagrodę pieniężną wywalczyła Orkiestra Dęta OSP Bystra Podhalańska, a puchar i nagrodę wręczył przewodniczący Rady Gminy Jordanów Daniel Mirek.
– Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie za prezentację i grę w marszu otrzymała Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej, a puchar z nagrodą wręczyła orkiestrze dyrektor GOKSiP Jordanów Gabriela Korbel.
Najlepszą orkiestrą gminną podczas tegorocznego przeglądu okazała się Orkiestra Dęta OSP Naprawa, a puchar i nagrodę pieniężną wręczył jej poseł na Sejm RP Filip Kaczyński.
Komisja przyznała także nagrodę specjalną dla Zespołu Mażoretek z Naprawy. Nagrodę pieniężną wręczył poseł Filip Kaczyński.

O tym, które orkiestry otrzymają kwalifikacje do 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr „Echo Trombity” w Nowym Sączu dowiemy się 5 czerwca br. Taka informacja zostanie podana na stronie internetowej MCK „Sokół”.

Zanim ogłoszono wyniki przeglądu, przed zgromadzoną publicznością wystąpił Zespół Mażoretek z Naprawy. Dziewczynki zaprezentowały ciekawe układy choreograficzne, za co otrzymały gorące brawa.
Zwieńczeniem tegorocznego przeglądu była zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki DJ CAMELOT.

Organizatorem przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

GOKSiP Jordanów składa serdeczne podziękowania dla wójta gminy Jordanów, Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, MCK „Sokół” w Nowym Sączu, OSP Naprawa, KS „Unia” Naprawa, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Naprawie, ekipie remontowej UG w Jordanowie, policji, ekipie nagłośnieniowej i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji tej imprezy.

Dziękujemy orkiestrom za udział w przeglądzie, komisji za ocenę występów, a publiczności za obecność. Gratulujemy zdobytych miejsc!