Chór VOX ALTISONO

Chór Kameralny „Vox Altisono” powstał w listopadzie 2009 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Promocji w Jordanowie z inicjatywy pani Iwony Bednarczyk – obecnie prezesa Stowarzyszenia Chór Vox Altisono, a od lutego 2012 r. działa jako stowarzyszenie.

Początkowo był chórem mieszanym – w jego składzie występowali także panowie.

Obecnie jest to chór żeński.

Pierwszym dyrygentem był Marek Brynkus z Nowego Targu, a od października 2011 r. prowadzi go dr Ksenia Miśkiewicz.

Repertuar chóru jest bardzo różnorodny od muzyki sakralnej i świeckiej różnych stylów i epok – od średniowiecza do współczesności, kompozytorów polskich i zagranicznych, a także utwory muzyki ludowej i rozrywkowej. Od chwili powstania chór uświetnia swymi występami imprezy kulturalne, uroczystości państwowe, kościelne oraz imprezy kulturalne na terenie gminy, powiatu i poza nim Jest także współorganizatorem corocznie odbywającego się na terenie gminy Jordanów Koncertu Kolęd i Koncertu Pieśni Wielkopostnych STABAT MATER. Brał udział w licznych koncertach w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Targu, Rabce, Krakowie, Okocimiu, Czernichowie, Myślenicach. Występował także w Austrii, na Węgrzech, na Litwie i we Włoszech.
W 2015 roku wystąpił na Węgrzech w mieście Szolnok, uświetniając swoim występem obchody Dnia Kultury Polskiej. W tym samym reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Wildschonau w Austrii, a rok później zdobył II miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej o „Srebrną wstęgę Solczy” na Litwie.
W 2018 roku wystąpił w Toskanii, uczestnicząc w 10. edycji” Toscana International Festival of Choirs and Orchestras”. Występy chórów i orkiestr z 15 krajów odbywały się w pięknych zabytkowych wnętrzach Term Tettuccio i Excelsior w Montecatini Terme.

Głównym celem spotkania była promocja regionów i krajów, wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim była to niezwykła muzyczna przygoda. Każdy zespół prezentował swój repertuar w czasie wieczornych koncertów oraz podczas parady, która zgromadziła wszystkich artystów na głównej ulicy miasta. Uwieńczeniem pochodu były prezentacje grup na przepięknym dziedzińcu Term Tettuccio. Wśród 18 zespołów znaleźli się między innymi przedstawiciele Chin, Izraela czy Irlandii. W wielu zakątkach miasta do późnych godzin nocnych można było usłyszeć śpiew i muzykę. Chórzystki z Osielca zaśpiewały także w kościele św. Michała we Florencji, zwiedziły Montecatini Alto oraz Pizę.
Chór „Vox Altisono” wystąpił także podczas 40. międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie.

Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najcenniejsze to:
• I miejsce podczas Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maryja” w Osielcu (maj 2010),
• Nagroda Grand Prix na Festiwalu Pieśni Maryjnych w Osielcu (maj 2011),
• III miejsce na VII Nowohuckim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Krakowie (styczeń 2014),
• Srebrna Nuta na XVI Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach (maj 2014),
• I miejsce na X Festiwalu Pieśni Maryjnych w Osielcu (maj 2014),
• Złoty Dyplom na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (styczeń 2016),
• Srebrny Dyplom na międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie (grudzień 2017),
• I miejsce na XVII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej, Kolęd i Pastorałek (styczeń 2018).
• W 2016 roku otrzymał Nagrodę Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego
• w 2018 r. chórzystki otrzymały Nagrodę Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” „w podziękowaniu za budowanie potencjału kulturalnego swojej Małej Ojczyzny oraz wytrwałą pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców”. „Polonia Minor” to nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego przyznawana osobom, stowarzyszeniom, jednostkom organizacyjnym i innym podmiotom za działalność na rzecz Małopolski i jej mieszkańców. Ma postać medalu autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza prof. Wincentego Kućmy. Awers przedstawia księcia Bolesława Wstydliwego, św. Kingę i św. Stanisława Szczepanowskiego, a rewers – herb Małopolski wpisany w kontur granic województwa.

28 stycznia 2019 r wzięły udział XXVIII edycja Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”, a 13 kwietnia 2019 brały udział w Koncercie Wielkopostnym „Ja jestem z Tobą” w Rabce. W kwietniu tego roku wzięły też udział w „Dancing Queen” – ogólnopolskie spotkanie Kół Dużych Rodzin w Wadowicach.
We wrześniu wzięły udział w niezwykłym wydarzeniu- wspólnie z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod dyr. Agnieszki Kleiner zaprezentowały licznie zgromadzonej publiczności „Mszę” Stanisława Moniuszki w opracowaniu na chór żeński i orkiestrę. Występ odbył się w Żorach – Roju w ramach XIII Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore”.
W listopadzie 2019 roku chór obchodził jubileusz 10 – lecia działalności. Z tej okazji odbył się wspaniały koncert, podczas którego chór wykonał zarówno utwory sakralne i religijne, jak również rozrywkowe.