KGW Łętownia
Koło Gospodyń Wiejskich w Łętowni jest nie tylko najstarszym kołem z pięciu zarejestrowanych w gminie Jordanów, ale także najstarszym w całym powiecie suskim. Liczy już bowiem 95 lat. Powstało w 1925 roku z inicjatywy Anieli Kołodziejczyk (z domu Kędzior) żony i matki jedenaściorga dzieci. Mimo swoich obowiązków, chciała aby kobiety mogły się razem spotkać w celu integracji środowiska wiejskiego.
W pierwszych latach swej działalności koło składało się z 10 czynnych członkiń. Jednakże z każdym spotkaniem gospodyń przybywało. Na przestrzeni lat grupę tworzyło od 50 do 70 pań. Funkcje przewodniczących pełniło kilka wybranych przez zarząd liderek, jednakże ostatnią długoletnią była wnuczka założycielki – pani Elżbieta Płoska.
Początkowo kobiety spotykały się w prywatnych domach, gdzie uczyły się robótek ręcznych tj. haftu, szydełkowania jak również gotowania, pieczenia chleba, ciast oraz robienia przetworów i naparów z ziół. Opiekunem koła było działające wówczas Kółko Rolnicze, które chętnie współpracowało z gospodyniami.
W swojej historii Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowni brało udział w wielu konkursach, festynach, festiwalach oraz w dożynkach. Panie prowadziły tak zwane „poletka doświadczalne” (jedno-arowe) obsiane prosem, lnem lub makiem oraz ogródki kwiatowe. Organizowały kursy kroju i szycia, gotowania, pieczenia, zajmowały się rozprowadzaniem kurcząt, paszy, sadzonkami drzew owocowych, a także wypożyczaniem naczyń, szatkownic do szatkowania kapusty, siewnikami do buraków.
W drugiej połowie 2019 roku KGW w Łętowni zarejestrowało swoją działalność w ARiMR w Suchej Beskidzkiej pod nazwą KGW „Przebojowe Łętowianki”. Aktualnie w skład stowarzyszenia wchodzą 63 członkinie czynne – w tym 16 seniorek.
Na pierwszym walnym zebraniu został powołany nowy zarząd w skład którego weszły:
przewodnicząca – Halina Grubarek
zastępca – Elżbieta Płoska
skarbnik – Bogusława Miernik
sekretarz – Danuta Proszek
„Przebojowe Łętowianki” spotykają się regularnie, w każdy wtorek w remizie OSP Łętownia w pomieszczeniu użyczonym przez GOKSiP. Członkinie stowarzyszenia wpłacają składkę w wysokości 10 złotych rocznie, tytułem członkostwa.
Gospodynie są bardzo aktywne, słynną z wielu talentów artystycznych i rękodzielniczych. Są mistrzyniami dobrej, tradycyjnej kuchni. Biorą udział w różnych projektach, konkursach, uroczystościach państwowych, kościelnych, gminnych oraz w imprezach wiejskich takich jak festyny, zabawy i turnieje. Panie chętnie uczestniczą w przeglądach i festiwalach ludowych.
Podczas wtorkowych spotkań panie zajmują się rękodziełem, robiąc kwiaty z bibuły, pająki ze słomy, ozdoby wielkanocne ze wstążek, palmy oraz ozdoby bożonarodzeniowe tj. bombki styropianowe zdobione wstążkami, cekinami i różne inne ozdoby choinkowe. Gospodynie zajmują się haftem krzyżykowym i tradycyjnym, szydełkują – a wszystkim tym pracom towarzyszy śpiew regionalny i ludowy.
Często organizowane są wyjazdy integracyjne do teatru, kina, kabaretu oraz wycieczki krajoznawcze. Gosdpodynie korzystały również z porad kosmetycznych, stylistycznych i dietetycznych. Ideą koła jest pielęgnowanie tradycji babć i mam oraz przekazywanie dzieciom wartości wyznawanych przez poprzednie pokolenia. „Przebojowe Łętowianki” są aktywne, otwarte i sympatyczne – chętnie przyjmą nowe członkinie do swojego grona.