KGW Toporzysko

Koło Gospodyń w Toporzysku swoją działalność rozpoczęło ok. roku 1950, dokładna data powstania jednak nie jest znana.  Pewnym jest jednak, że panie z koła gospodyń od samego początku działały prężnie. Organizowały imprezy (Dożynki, Jasełka), kursy gotowania i pieczenia, a także zajmowały się hodowlą kurcząt.

KGW z Toporzyska jako pierwsze w Gminie Jordanów od 2015 roku funkcjonuje jako stowarzyszenie, a ich nazwa to Niezłe Ziółka.

Aktualnie w Toporzysku zrzeszonych jest 20 pań, 5 członków honorowych oraz dzieci i młodzież. Miejscem ich spotkań od 2017 roku jest Domek KGW należący do Gminy Jordanów, który zlokalizowany jest przy boisku sportowym w Toporzysku. Obok domku znajduje się ogródek obfitujący w zioła i kwiaty, nad którym opiekę sprawują również panie z koła.

Funkcję przewodniczącej pełni obecnie Zofia Gruca, skarbnikiem jest Teresa Jaromin, a sekretarzem Małgorzata Kowalczyk-Mysza.

W ramach ich działalności realizowanych jest wiele projektów, które skupiają się na tematyce kulinarnej, zielarskiej i manualnej. Panie podtrzymują również tradycję zapustów, podczas których na zakończenie karnawału odwiedzają swoich sponsorów i ofiarodawców. Organizują różne spotkania towarzyskie, takie jak: ważne urodziny, Dzień Kobiet czy święto ich patronki, tj.  Matki Boskiej Zielnej przypadające na 15 sierpnia. W okresie nabożeństw majowych i czerwcowych przy kapliczkach panie spotykają się na wspólnych modlitwach.

KGW z Toporzyska oferuje również weselne bramy, które robią na specjalne zamówienie.

Niezłe Ziółka swoją obecnością uświetniają uroczystości narodowe, kościelne czy imprezy kulturalne w tym przede wszystkim biorą czynny udział w corocznych Dożynkach czy Konkursie Potraw Regionalnych. Współpracują z różnymi instytucjami i organizacjami z całej gminie Jordanów. Przykładem staje się Ośrodek Kultury z Toporzyska, z którym chętnie organizują warsztaty bibułkarskie, kulinarne i manualne z myślą o dzieciach i młodzieży z Toporzyska.

Panie mogą również poszczycić się licznymi osiągnięciami. Jednym z nich to uzyskanie II miejsca w kategorii bibułkarstwo w konkursie ludowy  Podbabiogórze.

Każde wydarzenie lub spotkanie udostępnione jest na stronie facebook KGW Toporzysko, na którą z tego miejsca Niezłe Ziółka serdecznie wszystkich zapraszają.