Toporzysko: podziękowali za tegoroczne plony

23/08/2022

W niedzielę (21.08.), w Toporzysku, odbyły się Dożynki Gminne, których głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizatorami: Koło Gospodyń „Niezłe Ziółka” z Toporzyska, Ochotnicza Straż Pożarna w Toporzysku i Rada Sołecka z Toporzyska.
Rozpoczął je przemarsz korowodu dożynkowego, który poprowadziła orkiestra OSP z Toporzyska pod batutą kapelmistrza Damiana Dudy i uroczysta msza św., którą odprawił ks. Marian Juras – proboszcz parafii w Toporzysku.
Po nabożeństwie przedstawiciele wsi złożyli na ręce wójta gminy Jordanów Artura Kudzi dożynkowy bochen chleba z prośbą, by podzielił go mądrze i sprawiedliwie. Gospodarz gminy podziękował rolnikom za ciężką pracę, przywiązanie i szacunek do ziemi. Podkreślił, że to właśnie dzięki rolnikom na polskim stole nie brakuje chleba, a tradycje dożynkowe są wciąż żywe. Następnie wspólnie z pełniącymi rolę starostów pokroił dożynkowy chleb i poczęstował nim wszystkich uczestników dożynek.
Słowo do zebranych skierował prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki, wójt gminy Jordanów Śląski Paweł Filipczak i przewodniczący Rady Gminy Jordanów Daniel Mirek.
Ważnym punktem dożynkowych uroczystości było wręczenie odznak „Za zasługi dla Gminy Jordanów”. Otrzymali je: Barbara Gruca, Stanisław Bednarczyk, Wiesław Pyrtek, Grzegorz Rączka, Sławomir Hanusiak, Janina Sutor, Janina Sewioło. Odznaki wręczył wójt gminy wraz z przewodniczącym rady gminy.
Po dekoracji zasłużonych Koła Gospodyń Wiejskich ośpiewały wieńce i wręczyły wójtowi dożynkowe koszyczki.
Był to ostatni punkt oficjalnej części dożynek.
W części artystycznej wystąpiła orkiestra OSP z Toporzyska, Zespół Mażoretek z Naprawy, niezwykle utalentowana muzycznie Wiktoria Ciapała, Gminny Zespół Regionalny „Gronie” z Łętowni i Zespół Oddziału Związku Podhalan w Wysokiej.
Publiczność zabawiał także kabaret TRUTEŃ, a następnie zespół BLUE REY. Dożynkowe święto zakończył festyn z zespołem ZAPALENI.
Podczas dożynkowego święta można było odwiedzić stoiska, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia, Lokalnej Grupy Działania „Podbabiogórze”, a także stoisko Gminy Jordanów z promocyjnymi gadżetami z okazji jej XXX-lecia.
Dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce, malowanie twarzy, watę cukrową, balony z helem i wiele innych atrakcji. Nie zabrakło również dobrze zaopatrzonego bufetu, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zaś miłośnicy motoryzacji mogli obejrzeć wystawę zabytkowych samochodów.
O opiekę medyczną i bezpieczeństwo na drodze zadbała miejscowa straż pożarna.
I mimo, że warunki pogodowe, mówiąc delikatnie, nie sprzyjały, to tegoroczne dożynki można uznać za udane.
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w dorocznym święcie plonów.
Dziękujemy kołom gospodyń zarówno tym z naszej gminy, jak i kołu i delegacji z partnerskiej gminy Jordanów Śląski, zaproszonym gościom, mieszkańcom gminy, Toporzyska i wszystkim przybyłym.
Dziękujemy pocztom sztandarowym, komendantowi Gminne OSP Bogusławowi Wróblowi i jego zastępcy Krzysztofowi Stopie, orkiestrze OSP Toporzysko, księdzu proboszczowi Marianowi Jurasowi, panom: organiście i kościelnemu, a także wystawcom i firmie DMUCHAŃCE LAWINA.
Dziękujemy za pomoc w organizacji dożynek: wójtowi gminy Jordanów, Kołu Gospodyń „Niezłe Ziółka” z Toporzyska, Ochotniczej Straży Pożarnej z Toporzyska, Radzie Sołeckiej z Toporzyska, pani Eugenii Knapczyk – dyrektorowi szkoły w Toporzysku i całej obsłudze, ekipie remontowej Urzędu Gminy, ks. Stanisławowi Migielowi i jego ekipie oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu tej imprezy.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pani Małgosi Kowalczyk –

Myszy za piękne zdjęcia.
Mamy nadzieję, że pomimo fatalnych warunków atmosferycznych, bawiliście się co najmniej dobrze.
Więcej zdjęć na profilu Facebook GOKSiP Jordanów: https://www.facebook.com/goksipjordanow