OSIELEC: XXIII GMINNY KONKURS POTRAW REGIONALNYCH

18/10/2021

Już po raz dwudziesty trzeci odbył się w gminie Jordanów Gminny Konkurs Potraw Regionalnych, tym razem w Osielcu. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizatorami Wójt Gminy Jordanów i osieleckie KGW.
W konkursie wzięły udział wszystkie koła gospodyń działające na terenie gminy. W tegorocznej edycji daniem konkursowym była zupa dyniowa i nalewka z agrestu. Zupę dyniową oceniały panie: Iwona Nowak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Osielcu, Maria Landowska – przewodnicząca KGW z Długopola oraz Justyna Sobinek i Zofia Szczurek – pracownice ARiMR w Suchej Beskidzkiej.
Oceny nalewek podjęli się panowie: wójt gminy Artur Kudzia, przewodniczący Rady Gminy Jordanów Daniel Mirek oraz radni: Wiesław Hanusiak, Piotr Firek, Ryszard Ordzowiały i Stanisław Książek.
Komisje miały niezwykle „trudny orzech do zgryzienia”, bowiem wszystkie zupy i nalewki były doskonałe, jednakże formuła konkursu wymagała wyboru tej najlepszej. I tak, najlepszą zupę dyniową przygotowało KGW „Przebojowe Łętowianki” z Łętowni, zaś najlepszą nalewkę agrestową przygotowało KGW „Jarzębinki” z Naprawy. Wręczenia nagród pieniężnych dokonał wójt gminy Artur Kudzia w towarzystwie przewodniczącego Rady Gminy Jordanów Daniela Mirka. Gospodarz gminy podziękował wszystkim kołom za udział w konkursie i ogrom pracy jaki koła wkładają w dbanie i kultywowanie rodzimej tradycji.
Niespodziankę dla kół i zaproszonych gości przygotowało KGW z Długopola, które pod kierunkiem przewodniczącej Marii Landowskiej zaprezentowało krótką, ale wesołą rodzajową scenkę kiszenia kapusty.
Bardzo miłym akcentem imprezy było wręczenie przez prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszarda Czaickiego upominku dla KGW z Długopola za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Przy tej okazji, prezes podziękował wszystkim gospodyniom za dbanie o nasza tradycję zarówno w stroju, śpiewie, jak i potrawach. Wspólna zabawa i śpiew towarzyszyły zebranym do późnych godzin wieczornych.