Konkursy Palm Wielkanocnych w gminie Jordanów

11/04/2022

W Niedzielę Palmową, we wszystkich sołectwach gminy Jordanów, odbyły się konkursy palm wielkanocnych. Ich organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a także poszczególne parafie.

Do konkursów zgłoszono łącznie 187 palm, a ich oceny podjęły się specjalnie powołane komisje konkursowe. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy, a fundatorami nagród byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Urząd Gminy w Jordanowie, proboszczowie poszczególnych parafii, a także sponsorzy.

Palmy, które wzięły udział w konkursie były niezwykle piękne, starannie wykonane, a co najważniejsze – zgodne z tradycją.

W Łętowni palmy oceniała komisja w składzie: Halina Grubarek (sołtys wsi, przewodnicząca KGW), Bogusława Miernik (członkini KGW) i Czesława Kucała (członkini KGW). Do konkursu zgłoszono 53 palmy.

Pierwsze miejsca ex aequo zdobyły palmy wykonane przez Roberta Pajkę i Franciszka Pierona, drugie miejsca ex aequo zdobyli Jędrek Mizera i Patryk Pindel. Miejsce trzecie – również ex aequo – zdobyły palmy wykonane przez Kacpra Bielę, Samuela Kowalcze i Eryka Kowalcze.

Wyróżnienia otrzymali: Ilona i Damian Wróbel, Adrian Pyciak,Wiktoria Kowalcze, Dominik Kowalcze,Weronika i Gabrysia Hanusiak, Leon Proszek, Kuba Firek.

Nagroda za najwyższą – pięciometrową – palmę przypadła dla Maksymiliana i Tymoteusza Bulas.

W Naprawie oceny palm podjęli się: ks. Wojciech Leśniak (proboszcz parafii w Naprawie), Barbara Płanica (sołtys wsi i radna gminy Jordanów), Maria Kania (tówrczyni ludowa) oraz Beata Firek (bibliotekarka).

Tu do konkursu zgłoszono 38 palm. Pierwszym miejscem komisja nagrodziła palmę wykonaną przez Aleksandrę Wojdyłę, drugim miejscem – Annę Banik, a trzecim – Faustynę Szczepanowicz i Gabriela Krawczyka.

Wyróżnienia otrzymali: Magdalena i Anna Kowalczyk oraz Milena i Wiktoria Kutek.

Nagrodę za najwyższą palmę (4,5 m) otrzymali: Tymon i Maja Folwarscy.

W Osielcu palmy oceniała komisja w składzie: Małgorzata Oleksa (przewodnicząca KGW), Krystyna Drobna (sołtys wsi), Piotr Firek (radny gminy Jordanów) i Ryszard Ordzowiały (radny gminy Jordanów).

Do konkursu zgłoszono trzydzieści dwie palmy.

Komisja przyznała trzy pierwsze miejsca, a otrzymali je: Igor i Hubert Pasternak, Julia, Jan i Jagna Pęcek oraz Wiktoria Migas. Drugie miejsca otrzymały palmy wykonane przez: Wojciecha Siepaka, Dominikę Wronkę, Nadię Pytel, Fabiana Bednarza, Klaudię Hodanę oraz Joannę i Barbarę Oleksa. Z kolei trzecie miejsca zdobyły palmy wykonane przez: Amelię i Emilię Rapacz, Oskara Kołodzieja, Julię i Faustynę Pacyga, Marcjannę Kusz, Oliwię Buczek, Aleksandrę Wronkę oraz Karolinę Firek.

W kategorii palm najwyższych zwyciężyła palma (9,5 m) wykonana przez Helenę i Nikodema Biskup. Nagrodzono również najmniejszą palmę, a wykonała ją Michalina Suska.

Wyróżnienia otrzymali: Maciej Makuch, Lena Firek, Zofia Zając, Antoni Zając, Jakub Zając, Lena Tomosz, Emilia Wieczorek, Natalia Ocieczek, Kordian Suski, Laura Kołodziej, Tymoteusz Biskup, Filip Gierat, Dawid Gierat i Blanka Pasternak.

W Toporzysku palmy oceniali: Zofia Gruca (przewodnicząca KGW), ks. Marian Juras (proboszcz parafii w Toporzysku), Katarzyna Zych (fotograf), Małgorzata Kowalczyk – Mysza (twórczyni ludowa).

Do konkursu zgłoszono 31 palm. Najwyższa palma mierzyła siedem metrów, a nagrodę za nią otrzymała Joanna Łazarz.

Pierwsze miejsce otrzymała palma Mateusza Kostki, drugie miejsce zdobyły palmy wykonane przez Julię i Karola Wojciaczyk, Michała Turka i dzieci z Ukrainy. Trzecie miejsce zdobyły palmy wykonane przez Zuzannę Rypel i Oliviera Dudka.

Wyróżnienia otrzymali: Piotr Łazarz, Iwona Kostka, Sebastian Kostka, Bartłomiej Ciapała, Antoni Biel, Artur i Eryk Ryś, Zofia Ryś, Sławomir Ponicki, Franciszek Kozak, Bartosz Kostyra, dzieci z Ukrainy, Tomasz i Natalia Budka.

W Wysokiej do konkursu zgłoszono trzydzieści trzy palmy, a oceniła je komisja w składzie: Irena Tomczyk (przewodnicząca KGW), Agnieszka Janiczak (instruktor kultury), Zbigniew Bednarczyk (nauczyciel SP w Wysokiej).

Pierwsze miejsca otrzymały palmy wykonane przez: Glorię i Oliwię Hanusiak, Szymona Czyszczonia i Patrycję Kowalcze. Drugie miejsca zdobyły palmy Magdaleny Rusnak, Izabeli i Oliwii Tomczyk oraz Natalii Teper. Trzecie miejsca zdobyły palmy wykonane przez Małgorzatę, Jana i Zofię Wójciaków, Martynę Szczurek oraz Jakuba Latawca.

Najwyższą palmę wykonał Przemysław Gwiazdoń, a mierzyła ona 8,5 m.

Wyróżnienia otrzymali: Jakub i Bartłomiej Maciaszek, Katarzyna Tomczyk, Amelia Seruga, Anna Seruga, Alicja Seruga, Krystian Gąsienica, Miłosz Gąsienica, Kacper Jąkała, Szymon Jąkała, Natalia Maciaszek, Patryk Pajda, Karol Janiak, Helena Janiak, Jacek Janiak, Lena Działek, Zuzanna Gwiazdoń, Dawid Węglarz, Zuzanna Bednarczyk, Mateusz Możdżeń, Kinga Możdżeń, Juia Rusnak, Szymon Kowalcze, Adam Kołodziejczyk.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu za podtrzymywanie tradycji wykonywania palm wielkanocnych.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/goksipjordanow