Jubileuszowy Gminny Konkurs Potraw Regionalnych w Naprawie

23/10/2023

W dniu 21 października br., w Naprawie, odbył się jubileuszowy XXV Gminny Konkurs Potraw Regionalnych, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizatorem KGW „Jarzębinki” z Naprawy.

W konkursie wzięło udział pięć kół gospodyń wiejskich z gminy Jordanów i koło gospodyń z zaprzyjaźnionej gminy Jordanów Śląski. A swoją obecnością zaszczycili m.in. wójt gminy Jordanów Artur Kudzia wraz z małżonką, poseł na sejm RP Władysław Kurowski, wójt gminy Jordanów Śląski Paweł Filipczak wraz z małżonką, przedstawiciele PZDR i ARiMR, przewodniczący Rady Gminy Daniel Mirek, radni, dyrektorzy szkół, prezesi i naczelnicy OSP, przewodniczący rad sołeckich.

Daniem konkursowym tegorocznej edycji konkursu była zupa grzybowa, którą oceniali: wójt gminy Jordanów Artur Kudzia, poseł Władysław Kurowski i przedstawicielka Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Justyna Jaglarz. Komisja oceniająca miała nie lada dylemat, bowiem wszystkie zupy były bardzo smaczne, ale ostatecznie zwyciężyła zupa przygotowana przez KGW z Jordanowa Śląskiego.

Nie tylko zupy grzybowe przygotowane przez gospodynie zostały poddane ocenie. Oceniono zostały także nalewki miętowe, a tego trudnego, ale jakże przyjemnego zadania podjęli się panowie: Daniel Mirek – przewodniczący Rady Gminy, radni: Ryszard Ordzowiały i Eugeniusz Wierzba, a także kierownik Powiatowego Biura ARiMR Jacek Płaza i przewodniczący Rady Sołeckiej z Łętowni Adam Miernik. Panowie długo degustowali i zastanawiali się której nalewce przyznać tytuł „najlepszej nalewki” tegorocznego konkursu. Ostatecznie zdecydowali, że najlepszą nalewkę miętową przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich „Przebojowe Łętowianki” z Łętowni.

Wszystkie koła otrzymały dyplomy, nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie. Nagrody wręczyli: poseł Władysław Kurowski, wójt gminy Jordanów Śląski Paweł Filipczak i wójt gminy Jordanów Artur Kudzia. Panowie podziękowali gospodyniom za podtrzymywanie tradycji kulinarnych i wspólnych spotkań przy stole.

Z okazji- jubileuszowej – XXV edycji konkursu organizatorzy przygotowali niespodziankę dla wszystkich KGW: występ zespołu „OchLani”, jubileuszowy tort, gromkie „Sto lat” i życzenia, a także podziękowania dla gospodyń za ich pracę i zaangażowanie w organizację tych konkursów. Wspólne tańce, śpiewy i wesołe rozmowy przy stole towarzyszyły biesiadnikom do samego końca.

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w tegorocznym konkursie, Zarządowi OSP Naprawa wraz z prezesem Pawłem Kowalcze – za udostępnienie sali, a panu Danielowi Mirkowi i kapeli „OchLani” za wspólną zabawę.