DOŻYNKI GMINNE W WYSOKIEJ

23/08/2021

W niedzielę (22.08.) w Wysokiej odbyły się Dożynki Gminne, których głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizatorami: Wójt Gminy Jordanów, KGW „Wysocanki” z Wysokiej i OSP Wysoka. Dożynkowe świętowanie rozpoczęło się od przemarszu barwnego korowodu dożynkowego do kościoła parafialnego i uroczystej mszy św. odprawionej przez ks. Jana Mędrzaka – proboszcza miejscowej parafii. O oprawę muzyczną liturgii zadbał chór „Vox Altisono” z Osielca pod kierunkiem Kseni Miśkiewicz oraz orkiestra OSP Wysoka.
Po nabożeństwie korowód dożynkowy udał się przed remizę OSP, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Po oficjalnym powitaniu wszystkich zebranych, starostowie dożynek: Teresa Tomczyk i Adam Szarlej, przekazali na ręce Wójta Gminy Jordanów Artura Kudzi dożynkowy bochen chleba z prośbą, by dzielił go mądrze i sprawiedliwie. W przemówieniu wójt podziękował rolnikom za niezwykle ciężką pracę, a kołom gospodyń za pielęgnowanie tradycji i dożynkowych zwyczajów. Potem, wspólnie ze starostami, senatorem RP Andrzejem Pająkiem i radnym Województwa Małopolskiego Robertem Bylicą, podzielili dożynkowy chleb i poczęstowali nim wszystkich zebranych.
W dalszej części przemówień głos zabrali: senator RP Andrzej Pająk, Robert Bylica radny Województwa Małopolskiego oraz Ryszard Czaicki prezes Małopolskiej Izby Rolniczej.
Niezwykłą niespodziankę dla społeczności gminy Jordanów przygotowali agenci ubezpieczeniowi – Maria Wójciak i Dariusz Wójciak, którzy wspólnie z dyrektor ds. sprzedaży Marią Wąsowicz z Towarzystwa Ubezpieczeniowego WIENER oraz menadżerem Tomaszem Łasakiem ufundowali torbę medyczną z noszami i przekazali ją na ręce dyrektora GOKSiP Gabrieli Korbel. Ponadto Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie otrzymał od Marii i Dariusza Wójciaków mnóstwo gadżetów, które będą stanowić nagrody w konkursach organizowanych przez GOKSiP.
Kolejnym punktem dożynkowych uroczystości było ośpiewanie wieńców dożynkowych przez panie z kół gospodyń i wręczenie dożynkowych koszyków gospodarzowi gminy. Każde koło zaprezentowało iście bogaty repertuar, a wśród przyśpiewek nie zabrakło podziękowań i próśb.
Dożynki były okazją do wręczenia odznak regionalnych „za zasługi dla Gminy Jordanów”, a otrzymali je: Barbara Rusin, Barbara Szarek, Marian Gwiżdż, Franciszka Wilk, Krystyna Szyrocka – Kowalczyk, Kazimierz Trzop i Tadeusz Tomczyk.
Z kolei społeczność strażacka z Wysokiej podziękowała władzom gminy za dotychczasową pomoc i zaangażowanie w rozwój jednostki, a podziękowania wójtowi i przewodniczącemu rady gminy wręczył prezes OSP Wysoka Tadeusz Tomczyk wraz z naczelnikiem OSP Wysoka Kazimierzem Trzopem.
Wręczenie podziekowań zakończyło oficjalną część dożynkowego święta. W części artystycznej wystąpił Zespół Mażoretek „Krople” i „Kropelki” z Naprawy i solistka ludowa Maria Nowak z Osielca. Był też koncert Kamila Kołodziejczyka, który w tym roku wydął swoją debiutancką płytę „Na dzień dobry” oraz Disco Polo Show i festyn z zespołem Secret Band.
Podczas dożynek można było obejrzeć stoiska: LGD „Podbabiogórze”, Kasy Rolniczego Ubezpiecznia z Suchej Beskidzkiej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Małopolskiej Izby Rolniczej i Doradztwa Rolniczego, stoisko Towarzystwa Ubezpieczeniowego WIENER wraz z punktem medycznym oraz stoisko informacyjno – edukacyjne projektu profilaktycznego wczesnego wykrywania i leczenia raka jelita grubego. Można było obejrzeć zabytkowe samochody, skorzystać z placu zabaw i świetnie zaopatrzonego bufetu.
Ogminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie składa wszystkim serdeczne podziękowania za udział w dożynkach i pomoc w ich organiacji. I tak dziekujemy: władzom gminy, kołom gospodyń, a zwłaszcza KGW z Wysokiej, starostom dożynek: Teresie Tomczyk i Adamowi Szarlejowi, pocztom sztandarowym, orkiestrze OSP Wysoka pod batutą kapelmistrza Władysława Biedrawy, chórowi „Vox Altisono” pod kierunkiem Kseni Miśkiewicz, policji, Komendantowi Gminnemu Bogusławowi Wróblowi i wszystkim strażakom a zwłaszcza OSP Wysoka i OSP Osielec Górny, wystawcom, Marii i Dariuszowi Wójciakom, Nadleśnictwu Myślenice, ekipie remontowej Urzędu Gminy w Jordanowie, nagłośnieniowcom, pracownikom GOKSiP, młodzieży i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację dożynek. Przyszłoroczne dożynki odbędą się w Toporzysku, a my już dziś na nie serdecznie zapraszamy. Więcej zdjęć na profilu facebook Goksip Jordanów.